آموزش فیلترنویسی ” حجم‌های مشکوک “
حجم مشکوک

آموزش فیلترنویسی ” حجم‌های مشکوک “

حجم معاملات چیست؟ در بازار سرمایه به صورت روزانه معاملاتی بین معامله‌گران انجام می‌شود که مجموع آن حجم معاملات را تشکیل می‌دهد؛ درواقع حجم برابر است با تعداد سهامی که در یک دوره زمانی مشخص خرید و فروش می‌شود.

 

حجم معاملات

 

همانطور که در این تصور مشاهده می‌کنید حجم معاملات یک روز از نماد وتجارت نزدیک به ۳۳۷ میلیون عدد سهم می‌باشد که این عدد به بر اساس میزان عرضه و تقاضای سهامداران متغیر می‌باشد.
تحلیلگران زیادی از حجم به عنوان یکی از فاکتورهای بسیار مهم در بررسی مرغوبیت یک سهم یاد می‌کنند اما کاربرد حجم در واقع چیست؟

 

کاربرد حجم در تحلیل سهام

فرض کنید که سهمی به صورت میانگین روزی ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار سهم معامله می‌شود و به صورت ناگهانی در روزی خاص حجم معاملات آن به ۴ میلیون سهم می‌رسد. طبیعتا افزایش ۸ برابری حجم معاملات در یک روز، توجه عوام بازار را به خود جلب می‌کند ولی شاید خواص بازار نسبت به تعداد زیادی از این افزایش حجمها بی تفاوت باشند.

موضوع چیست؟ آیا هر افزایش حجمی را می‌تواند اتفاق مثبتی در نظر گرفت؟!

مثبت یا منفی بودن افزایش ناگهانی حجم معاملات بستگی به ناحیه‌ای دارد که این اتفاق رخ داده است. فرض کنید که در یک ناحیه حمایتی با افزایش حجم مواجه شدیم و همزمان نشانه‌هایی از ورود خریداران به بازار را مشاهده کردیم، در این حالت در صورتی که افزایش حجمی در معاملات به چشم خورد، می‌توانیم آن را به عنوان یک اتفاق مثبت قلمداد کنیم. به عبارتی افزایش حجم زمانی مثبت خواهد بود که در یک ناحیه حمایتی معتبر در سهم باشد و نشانه‌هایی از حرکت قیمت به سمت بالا را شاهد باشیم.

در حالت عکس، زمانی که در یک ناحیه مقاومتی باشیم و نشانه هایی از برگشت قیمت را شاهد باشیم و این موضوع با افزایش حجم نیز همراه شود، می‌توانیم متصور باشیم که احتمالا قیمت در حال ریزشی پر شتاب است و فروشندگان قدرتی کاملا ملموس دارند.

بر اساس توضیحات فوق می‌توانیم تشخیص دهیم که چه زمانی افزایش حجم معاملات به عنوان یک فاکتور مثبت تلقی می‌شود. با این اوصاف می‌توانیم درک کنیم که فیلترهای حجمی در چه مواقعی و با چه شرایطی می‌توانند ارزش داشته باشند و مورد استفاده قرار گیرند، لذا در ادامه سعی داریم تا شما را با چند فیلترحجمی آشنا کنیم و نحوه طراحی آن با پلتفرم فیلترنویسی آسان بورس را آموزش دهیم.

 

انواع فیلتر حجم‌های مشکوک در بورس

 

فیلتر افزایش حجم بیش از میانگین حجم ماه:

یکی از ساده‌ترین فیلترها می‌باشد که با بررسی میانگین حجم ۲۲ روز معاملاتی گذشته و قیاس آن با حجم آخرین روز معاملاتی؛ در صورتی که حجم آخرین روز معاملاتی از میانگین حجم ماه بیشتر باشد، آن را به عنوان خروجی فیلتر نمایش می‌دهد.

 

 

فیلتر افزایش حجم بیش از سه برابر دیروز:

این فیلتر افزایش ناگهانی و قابل توجه حجم را نشان می‌دهد؛ بر این اساس حجم معاملات روز گذشته را سه برابر می‌کند و در صورتی که حجم امروز از حاصل سه برابریِ حجم دیروز بیشتر بود، خروجی فیلتر را صادر می‌کند.

 

 

این مطلب ادامه دارد …

 

 

دیدگاه کاربران
متین  :
ارسال شده در تاریخ 29 دسامبر 2019 ساعت 21:09

سلام ببخشید میشه بگید کد فیلتر (حجم معاملات) چیه مثلا چی بنویسیم که این کد رو نوشته باشیم ممنون

  علی حیدری  :
  ارسال شده در تاریخ 23 آگوست 2020 ساعت 11:37

  در ویدیوهای آپارات می‌تونید ببینید.

بهمن  :
ارسال شده در تاریخ 27 مارس 2020 ساعت 20:44

لطفا فایل pdf مطالب ها را هم جهن دانلود قرار دهید با تشکر

  hamid_ramezani  :
  ارسال شده در تاریخ 28 مارس 2020 ساعت 20:03

  متاسفانه به علت به روز رسانی مداوم محتوا، میسر نیست

  hamid_ramezani  :
  ارسال شده در تاریخ 28 مارس 2020 ساعت 20:03

  متاسفانه میسر نیست

کاربر  :
ارسال شده در تاریخ 18 می 2020 ساعت 18:40

کدشو نمیذارید؟

  علی حیدری  :
  ارسال شده در تاریخ 23 آگوست 2020 ساعت 10:42

  در ویدیوهای آپارات هست، میتونید مشاهده کنید.

سولماز  :
ارسال شده در تاریخ 9 جولای 2020 ساعت 16:55

سلام و عرض ادب. ممکنه فیلتری برای شناسایی سهامی که پولبک زدن ارائه بدین

  علی حیدری  :
  ارسال شده در تاریخ 17 آگوست 2020 ساعت 10:26

  خیر؛ متاسفانه طراحی این نوع فیلترها در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

حسام  :
ارسال شده در تاریخ 28 آگوست 2020 ساعت 15:15

سلام برای استفاده از فرمول نویسی برای تقسیم حجم خرید حقیقی بر تعداد خرید حقیقی راهنمایی بفرمایید

  علی حیدری  :
  ارسال شده در تاریخ 5 سپتامبر 2020 ساعت 8:13

  لطفاً به پشتیبانی فنی در تلگرام به شماره ۰۹۰۲۱۴۱۴۷۸۲ مراجعه فرمائید.مطالب مرتبط
آشنایی با پلتفرم فیلترنویسی آسان بورس

آشنایی با پلتفرم فیلترنویسی آسان بورس

آسان بورس پلتفرمی را طراحی کرده که در یک محیط کاملا گرافیکی، امکاناتی را به فعالین بازار سرمایه ارائه می‌کند که از طریق آن می‌توانند کلیه فیلترهای مورد نیازشان را طراحی کنند و نتایج آن را مشاهده کنند. در واقع آسان بورس خدماتی را در حوزه فیلترنویسی ارائه می‌کند که مخاطب آن افرادی می‌باشند که با برنامه نویسی آشنایی ندارند و قصد طراحی فیلترهای مد نظرشان را دارند.

فیلترنویسی چست؟

فیلترنویسی چیست؟

فیلترنویسی در بورس چیست؟ شرکت مدیریت فناوری بورس تهران که یکی از شرکتهای زیر مجموعه سازمان بورس می‌باشد، اطلاعاتی را از وضعیت بازار و شرکتهای پذیرش شده در آن به صورت منظم و دسته‌بندی شده ارائه می‌کند. فعالین بازار و تحلیلگران از این اطلاعات در جهت یافتن موقعیتهای مناسب سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند و همچنین تصمیمات معاملاتی خود را بر اساس همین ...

© 2022 - 2018 آسان بورس - تمام حقوق محفوظ است